AMETYST


Čakra: korunná
Farba: fialová
Náleziská: Brazília, Nemecko, Rusko, USA, India, Srí Lanka, Kanada, Taliansko, Afrika, Mexiko, Čína, Barama, Zair, Japonsko, Bolívia, Uruguaj, Madagaskar 

Jeho názov pochádza z gréckeho "ametystos", čo znamená "nie opitý", pretože sa verilo, že Ametyst dokáže ochrániť svojho majiteľa pred opilstvom. Starí Gréci a Rimania z neho často vyrábali poháre na víno, pretože verili, že víno vypité z ametystového pohára ich nebude môcť intoxikovať. Bol taktiež považovaný za mocný psychický kameň ochrany pred čarodejníctvom a čiernou mágiou.

Vlastnosti
Ametyst je kameň s veľkou ochrannou silou, obdarený vysoko duchovnými vibráciami pokory a oddanosti k Božstvu. Je kameňom duchovnej čistoty a meditácie, považuje sa za "kameň ducha a mysle". Čistí a harmonizuje naše telo, éterické telo, a auru. Vysoká frekvencia ametystu čistí auru od akejkoľvek negatívnej energie alebo pripútanosti, a vytvára okolo tela ochranný štít svetla. Je mostom medzi nebom a Zemou, medzi dušou a duchovnom. Pomáha nám v nekonečnej Božej láske nájsť oázu bezpečia a vnútorný kľud. Učí nás viere a dôvere v Božiu silu a spravodlivosť. Dáva nám pocit istoty a záruku, že to, čo sa nám niekedy javí ako beznádejné a nezmyselné, má vyšší zmysel a obráti sa k lepšiemu. Chráni nás pred psychickými útokmi, a negatívnu energiu premieňa na pozitívnu. Má silnú liečivú a očistnú moc.
Pri meditácii odvracia naše myšlienky od starostí každodenného života smerom k upokojujúcemu a hlbšiemu poznaniu, čím nám dovoľuje preniknúť do hlbších sfér meditácie. Dokáže zmierniť obavy, zlepšiť sústredenie a udržať pod kontrolou všetko, čomu sa práve venujeme. Jeho energia v nás prebúdza vôľu, odhodlanie a odvahu s ľahkosťou opustiť staré návyky, predstavy a emócie, a nahradiť ich lepšími. Je symbolom premeny, vnútornej čistoty a pokory. Odvracia nás od materiálneho sveta k vyšším duchovným formám života. Pomáha pri duchovnom vývoji, posilňuje intuíciu a harmonizuje našu myseľ. Udržuje nás v bdelosti a koncentrácii, a pomáha nám duchovne spracovávať vnútorné zážitky a vnemy. Pomáha k dosiahnutiu rozšírených stavov vedomia, a je mimoriadne blahodarný pre myseľ, ktorú dokáže podľa potreby upokojiť alebo povzbudiť. Upokojuje a pomáha pri prenose nervových signálov v mozgu. Zvyšuje motiváciu, pozornosť a sústredenie sa, čím zlepšuje schopnosť učiť sa a zapamätať si nové informácie. Je to taktiež kameň premeny a inšpirácie, a prebúdza v nás obetavosť a túžbu pomáhať iným.
Pomáha pri nespavosti a podporuje kľudný hlboký spánok, a chráni nás pred opakujúcimi sa nočnými morami. Taktiež pomáha si sny lepšie zapamätať, a správne im porozumieť. Premieňa nižšie energie na vyššie vibrácie duchovnej a éterickej ríše. Prináša trpezlivosť, rovnováhu, vnútorný pokoj a mier. Je to ochranný kameň, ktorý nás chráni pred stresom a nedostatkom energie. Zmierňuje hnev, výbuchy, strach, žiaľ, napätie, depresie, a všetky negatívne vlastnosti a sklony, ktoré nás zaťažujú, a naopak v nás prebúdza dobrotu a láskyplnú múdrosť. Taktiež nám pomáha vyrovnať sa so stratou blízkej osoby. Je jedným z najduchovnejších kameňov, ktorý prináša božskú lásku, ponúka pohľad do skutočnej podstaty človeka, a povzbudzuje k nezištnosti a duchovnej múdrosti. 


Liečebné využitie
Pôsobí proti bolestiam všetkého druhu vo fyzickej, citovej a duchovnej oblasti. Najznámejšie použitie ametystu je pri bolestiach hlavy a migréne. (Vtedy si kameň priložíme na tretie oko, alebo si ním masírujeme čelo, spánky, temeno, alebo akúkoľvek časť hlavy, kde cítime bolesť najsilnejšie) Uľahčuje zaspávanie, čím bojuje proti nespavosti, a odstraňuje chronickú únavu. Zmierňuje stres a nervové napätie, a pomáha aj pri poruchách sluchu. Harmonizuje hormonálne funkcie a metabolizmus, a posilňuje imunitný systém. Detoxikuje organizmus, čistí krv a znižuje vysoký krvný tlak. Pomáha liečiť podliatiny, modriny, opuchy, a lieči problémy žalúdočného a dýchacieho systému. Pomáha pri kožných chorobách, bunkových poruchách, nerovnováhe tráviaceho traktu a blahodarne pôsobí na žalúdok a srdce. Dokáže stabilizovať duševný stav a liečiť psychické poruchy, ale nemal by sa používať v prípadoch paranoje alebo schizofrénie. Jeho sila pomáha aj v boji so závislosťami, najmä pri závislosti od alkoholu. Voda s ametystom lieči ochorenia krvi, čistí cievy, krv, pokožku a celé telo od odpadových a škodlivých látok. Pomáha s akné, vyrážkami, kožnými ochoreniami a ekzémami.


Mýty a legendy
Starodávna legenda o pôvode ametystu pochádza z gréckych báji. Legenda hovorí, že smrteľník urazil Boha vína Dionýza. Ten sa nahneval a prisahal, že ako pomstu zabije prvého smrteľníka, ktorý mu skríži cestu. Jeho obeťou sa stala pôvabná mladá dievčina menom Ametyst, ktorá bola na ceste vzdať hold bohyni Artemis. Bohyňa premenila Ametyst na sochu čistého kryštalického kremeňa, aby ju ochránila pred pazúrmi Dionýzovich tigrov. Dionýz pri pohľade na krásnu sochu dievčiny z ľútosti nad svojím činom plakal slzy farby vína. Jeho slzy zafarbili aj sochu dievčiny, a dali jej krásnu fialovú farbu, čím vznikol tento nádherný drahokam.Očista:
pod vlažnou tečúcou vodou alebo v miske s krištáľom
Nabíjanie: na mesačnom svite, alebo na nepriamom slnečnom svetle (keďže je ametyst citlivý na vysoké teploty a priame slnečné svetlo, nabíjame ho v tieni, mimo dosahu priamych lúčov slnka)